- Piramida żywienia
- Żywienie dzieci w Żłobku
- Żywienie niemowląt
- Żywienie dzieci w wieku 1-3 roku życia
USTAWA z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 Dz.U. 2011 Nr 45 poz. 235 ze zmianami:
Dz. U. z 2021 r. poz. 75 - Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 8.12. 2020 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3
Art. 22 Żłobek zapewnia przebywającym w nim dzieciom wyżywienie zgodne z wymaganiami wynikającymi z aktualnych norm żywienia dla dzieci, opracowywanych przez Instytut Żywności i Żywienia im. prof. dra med. Aleksandra Szczygła w Warszawie.
Piramida żywienia
- Jedz codziennie różne produkty z każdej grupy uwzględnionej w piramidzie.
- Bądź codziennie aktywny fizycznie - ruch korzystnie wpływa na sprawność i prawidłową sylwetkę.
- Źródłem energii w twojej diecie powinny być głównie produkty zbożowe znajdujące się w podstawie piramidy.
- Spożywaj codziennie przynajmniej 3-4 porcje mleka lub produktów mlecznych takich jak jogurty, kefiry, sery.
- Jedz codziennie 2 porcje produktów z grupy – mięso, ryby, jaja, nasiona roślin strączkowych.
- Każdy posiłek powinien zawierać warzywa lub owoce.
- Ograniczaj spożycie tłuszczów, w szczególności zwierzęcych.
- Ograniczaj spożycie cukru, słodyczy, słodkich napojów.
- Ograniczaj spożycie słonych produktów, odstaw solniczkę.
- Pij codziennie odpowiednią ilość wody.
Żywienie dzieci w Żłobku
Pobierz poradnik "Żywienie dzieci w żłobkach" (PDF)
- Żłobek prowadzi żywienie dostosowane do wieku dzieci od 20 tygodnia życia do 3-ch lat. Jadalnia żłobka jest miejscem spożywania posiłków przygotowanych przez kuchnię żłobka dla dzieci uczęszczających do placówki.
- Posiłki w żłobku przygotowywane są w oparciu o realizację zasad higieny produkcji żywności zawartych w Księdze GHP/GMP i Systemie HACCP.
- Jadłospisy konstruowane są tygodniowo i uwzględniają obowiązujące wytyczne dotyczące zasad prawidłowego żywienia: wysoka jakość i dobór surowca, odpowiednie wielkości porcji, urozmaicenie posiłków itp.
- Diety eliminacyjne realizowane są od daty przedłożenia w żłobku do odwołania zaświadczenia lekarskiego na podstawie zaleceń lekarza z poradni specjalistycznej (alergologa, gastrologa, endokrynologa itp.)
- Diety eliminacyjne realizowane są przez 1 miesiąc od daty przedłożenia w żłobku zaświadczenia na podstawie zaleceń lekarza pediatry. Zalecenia lekarskie, potwierdzone zaświadczeniem lekarskim, powinny zawierać określenie jednostki chorobowej oraz wykaz produktów wskazanych i przeciwwskazanych niezbędnych do opracowania właściwej diety eliminacyjnej.
- Korzystanie z posiłków w żłobku jest odpłatne. Posiłki wydawane są:
- dzieciom zapisanym do żłobka, których rodzice wnoszą opłaty za wyżywienie,
- dzieciom, których dożywianie refunduje MOPR w Świnoujściu lub inni sponsorzy,
- Posiłki wydawane są w jadalniach dziecięcych na poszczególnych grupach.
- Na posiłki wydawane przez kuchnię w ramach żywienia składają się:
- śniadania, obiady i podwieczorki.
- Wysokość opłat za posiłki dla dzieci określona jest przez Radę Miasta Świnoujścia– Uchwałą nr XI/82/2011 z dnia 30 czerwca 2011r.
- Rodzice informowani są o wysokości opłat za wyżywienie na pierwszym zebraniu w nowym roku szkolnym
- Wysokość opłat za wyżywienie ulega zmianie od dnia 1 stycznia każdego roku.
- W przypadku nieobecności dziecka w żłobku, rodzice nie ponoszą opłaty za wyżywienie dziecka w danym dniu. Nadpłata przechodzi do odpisu na następny miesiąc.
- Posiłki wydawane są w godzinach:
- śniadanie – 8.00 - 8.30
- II śniadanie – 11.00 – 11.20
- obiad - I i II danie – 13.45 – 14.00
- podwieczorek - po 15.30
- Właściwe nawyki żywieniowe realizowane są poprzez:
- Stałe pory posiłków – zgodnie z ustalonym planem dnia w każdej grupie wiekowej.
- Urozmaicony jadłospis.
- Brak spożywania słodyczy między posiłkami,
- całodzienny, nieograniczony dostęp do wody mineralnej niegazowanej.
- Umiejętne zachęcanie dzieci do konsumpcji posiłków.
- Właściwą kulturę spożywania posiłków w towarzystwie rówieśników,
- swoboda, przyjazna atmosfera – bez zabawy i telewizji;
- Kształtowanie nawyku mycia rąk przed posiłkiem.
Żywienie niemowląt
W żłobku:
- używa się mieszanek z mleka modyfikowanego, których skład jest w mniejszym lub większym stopniu upodobniony do mleka kobiecego.
- używa się mleko modyfikowane: przystosowane składem dla dzieci w pierwszych dniach i tygodniach życia niemowlęcia (mleko początkowe) oraz mleko przeznaczone dla niemowląt po 4-tym miesiącu życia (mleko następne) (Bebiko, Laktowit, Bebilon, Humana, Nan i inne), mieszanki mleczne zawierające mleko modyfikowane oraz dodatek kleiku ryżowego lub gryczanego (Bebiko 2R, Bebiko 2GR, Laktowit 2R/2GR i inne).
- Dziecku karmionemu sztucznie mlekiem modyfikowanym podaje się w 4-tym miesiącu życia soki owocowe (z jabłek, marchwi).
- W 5-tym miesiącu wprowadza się mieszanki mleczne z dodatkiem ryżu, kaszy gryczanej lub kukurydzy (bez glutenu) oraz zupę jarzynową.
- W 6-tym miesiącu dodaje się do zupy przetarte mięso (indyk, kurczak).
- Pieczywo (żytnie, pszenne) - zawierające gluten wprowadza się w 11 miesiącu.
- Do końca 1 roku życia dziecko otrzymuje tylko mleko modyfikowane.
- Starszym dzieciom podajemy na przemian mleko pasteryzowane w kartonie / mleko modyfikowane
- Woda używana do uzupełnienia proszku mlecznego jest bardzo dobrej jakości, pozbawiona bakterii chorobotwórczych, szkodliwych azotów i azotynów oraz nadmiaru soli mineralnych.
Bibliografia:
- „Zalecenia żywieniowe dla dzieci 1-3 lat." P.W.Wąsikiewicz
- „Żywienie dzieci od 1 do 3 roku życia" Katedra Higieny Żywienia Człowieka, Wydział Nauk o Żywności i Żywieniu, Akademia Rolnicza im. Augusta Cieszkowskiego w Poznaniu
- "Poradnik żywienia dziecka w wieku od 1. do 3. roku życia" – Instytut Matki i Dziecka
Żywienie dzieci w wieku 1-3 roku życia
- W czasie od ukończenia pierwszego do trzeciego roku życia dziecko rocznie wzrasta o około 10 cm i zwiększa masę ciała o 2-3 kilogramy. Zmieniają się też potrzeby organizmu. Dziecko zaczyna chodzić, stara się obserwować i poznawać świat, nawiązywać bliski kontakt emocjonalny z rodziną, uczy się mówić. Ciekawość świata i rozwój zdolności motorycznych powodują, że apetyt dziecka, jak również zainteresowanie jedzeniem wyraźnie się zmniejsza. Zmienia się asortyment produktów, które wchodzą w skład jadłospisu malucha, stopniowo zbliżając się do spożywanych przez całą rodzinę. W pierwszym roku życia niemowlę było zależne od mleka matki, albo zastępujących je preparatów, teraz maluch zaczyna jeść samodzielnie, na początku głównie za pomocą rąk, ale już około 2 roku życia stara się używać sztućców. Mimo kłopotów z koordynacją ruchową, nie powinno się dziecka zbyt często wyręczać i karmić - nauka jedzenia jest bowiem interesująca i absorbująca i kształci zdolności psychomotoryczne.
- Spożywanie posiłków powinno być następstwem uczucia głodu.
- Dzieci spożywają 3 posiłki główne i dwa lekkie, składające się głównie z warzyw, owoców, produktów mlecznych i ewentualnie ciasta. Najbardziej wartościowy posiłek to: śniadanie i obiad, a najmniej II śniadanie i podwieczorek.
- Do przygotowania potraw dla dzieci w żłobku nie używa się koncentratów spożywczych (zupy w proszku, rosoły w kostkach, vegeta, jarzynka itp.), gdyż zawierają nadmierne ilości sztucznych dodatków, soli i konserwantów. Nie podaje się małym dzieciom napojów gazowanych, albo sztucznie barwionych.. Dzieciom do 3 roku życia podajemy soki posiadające atest lub akceptację Instytutu Matki i Dziecka. Również nie podajemy dzieciom produktów ciężko strawnych, takich jak smażone z dużą ilością tłuszczu ( frytki, kotlety w panierce itp.)
GRUPA PRODUKTÓW | Podajemy dzieciom | Nie podajemy dzieciom |
---|---|---|
Zboża | pieczywo jasne i ciemne (np. chleb pytlowy, grahamki) płatki kukurydziane, ryżowe itp. | pieczywo pakowane w folię |
Owoce | owoce świeże: jabłka, gruszki, truskawki, maliny, brzoskwinie, ananasy, melon, nektarynki, arbuz, banan, kiwi, morele itp. | owoce z puszki (np. ananasy) , owoce kandyzowane |
Mleko | mleko modyfikowane, jogurty naturalne, kefiry , serki twarogowe, sery twarde | mleko krowie, sery topione |
Mięso | chude: drobiowe bez skóry, indyk, kurczak, cielęcina; gotowane lub pieczone w placówce; wędliny wysokogatunkowe przeznaczone dla dzieci;pasztety, mięsno-warzywne własnej produkcji | inne wędliny i kiełbasy tłuste, wieprzowe; parówki ( każdy rodzaj), schabowy w panierce, konserwy, gotowe mięsa mielone |
Ryby | łosoś, halibut, makrela atlantycka, dorsz, morszczuk, mintaj, sola, karp, pstrąg – gotowane lub pieczone | okoń, makrela królewska, miecznik oraz rekin (ryby te kumulują największą ilość szkodliwych substancji i metali ciężkich, takich jak rtęć i metylortęć); ryby wędzone, konserwy rybne i ryby w zalewach; ryby smażone na głębokim tłuszczu |
Tłuszcze | oliwę z oliwek, masło, masło klarowne, oleje roślinne | margaryny, smalec |
Słodycze | np. Chrupaczki, Miśkopty, biszkopty, wafle ryżowe i chrupki kukurydziane, mające oznaczenie "środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego" miód naturalny, dżemy niskosłodzone; nutella | ciastka i czekolady produkowane na bazie margaryn, cukierki , miód sztuczny, dżemy wysokosłodzone |
Napoje | woda niegazowana, niskomineralizowana,kompoty z owoców mrożonych, soki i musy ( własnej produkcji) ze świeżych owoców i warzyw | gotowe soki dla dzieci – każdy rodzaj , woda mineralna gazowana, coca cola itp, wody mineralne niegazowane – smakowe dosładzane. ( SOK KARTONIKOWY – MAŁY PODAJEMY 1X W ROKU W CZASIE ZABAWY Z OKAZJI DNIA DZIECKA) |
Bibliografia:
- „Zalecenia żywieniowe dla dzieci 1-3 lat." P.W.Wąsikiewicz
- „Żywienie dzieci od 1 do 3 roku życia" Katedra Higieny Żywienia Człowieka, Wydział Nauk o Żywności i Żywieniu, Akademia Rolnicza im. Augusta Cieszkowskiego w Poznaniu
- "Poradnik żywienia dziecka w wieku od 1. do 3. roku życia" – Instytut Matki i Dziecka